Co wyróżnia spółdzielnię od firmy zatrudniającej osoby z niepełnosprawnością? Jest specyficzną formą spółdzielni pracy. Jej celem jest prowadzenie wspólnego przedsiębiorstwa w oparciu o osobistą pracę członków, w celu ich społecznej i zawodowej reintegracji. Taka spółdzielnia prowadzi działalność gospodarczą, a zysk z niej jest przeznaczany na cele statutowe.
Osoby z niepełnosprawnością mogą się w niej czuć, jak w przyjaznej grupie osób, które wspólnie podejmują pracę, solidarnie dzieląc się zadaniami zleconymi jej do wykonania i otrzymując wynagrodzenie za pracę ze środków uzyskanych ze wpracowanie wypracowanego przychodu. W spółdzielni nie ma miejsca na zachowania, postawy, zasady panujące w firmie stworzonej przez kapitalistę czy wspólników, którzy dla siebie i swoich potrzeb zachowują zysk uzyskany z prowadzenia firmy. Spółdzielnia prowadzi działalność gospodarczą we wspólnym interesie swoich członków.
W przypadku Spółdzielni SZRON przychody przez nią uzyskiwane pochodzą obecnie z kontraktów zawieranych z Gminą Wyszków i Gminę Radzymin na obsługę monitoringów wizyjnych w Wyszkowie i Radzyminie oraz zysku wypracowywanego z prowadzenia punktu xero w Urzędzie Miejskim w Wyszkowie.
Odpowiedzialność za realizację w/w zadań wziął na siebie zarząd, a na dobrą opinię Spółdzielni SZRON, a przede wszystkim na prawo do wykonywania zleconych zadań i możliwość utrzymywania się z zawartych kontraktów zapracowują uczciwie i solidarnie pracownicy zatrudnieni w tej spółdzielni.
W latach 2022-2023 Spółdzielnia SZRON musiała się zmierzyć z dwoma dramatycznymi dla niej stratami. Najpierw po ciężkiej chorobie zmarł Grzegorz Kowalewski, a w kolejnym roku nagle i niespodziewanie odeszła Iwona Kowalewska – osoby, które oddały całe swoje życie stworzeniu tej spółdzielni i jej rozwojowi. Wraz ze śmiercią Iwony wydawało się, że Spółdzielnia bez niej nie przetrwa. Było bardzo trudno. Ale dziś możemy powiedzieć – Iwonie, Grzegorzowi i wszystkim, którzy w tej spółdzielni pracują (zechcą podjąć w niej pracę): zdaliśmy ten najtrudniejszy egzamin w życiu: istniejemy i działamy! Mamy nadzieję, że patrzycie na to z nieba i… jesteście z nas dumni.
Artur Laskowski